Сноубордът |
25 Януари 2012 |
Какво е нужно за да се пречислите към тази екстремна група от хора, които с нетърпение чакат началото на зимния сезон, за да оставят зад гърба си всички битови проблеми и да полетят по планинските хребети върху своите дъски? Може би любов към адреналина.
Сноубордът се подбира в зависимост от теглото, ръста, размера на стъпалото и стила на каране. Колкото е по-голямо теглото на сноубордиста, толкова е по-дълга дъската. Самата дължина на сноуборда се равнява на разстоянието от стъпалото до носа в зависимост от теглото. Външните краища на обувките не трябва да стърчат повече от 1-2 сантиметра от дъската, както и не трябва да бъдат по-широки от размера на стопа. Разбира се, съществуват и специални дъски, предназначени за представителите на нежната половина на човечеството. Ако сте новобранец в този екстремен спорт, подходящият сноуборд за вас е универсалния – allmountain или известни още като freestilefreeride, които са удобни за употреба , както във високи, необятни планини, така и на специализирани градски пързалки. Транспортирането на всеки сноуборд е желателно да се извършва в специален калъф от плътна материя. Екипировка Купуването на нов сноуборд задължително трябва да се извършва в специализирани магазини, където продавач-консултантите ще ви предложат подходяща дъска, отговаряща на вашите габарити и способности. Облеклото трябва да бъде изградено от водонепропусклива тъкан с допълнително подсилени шевове. Особено внимание трябва да се обърне на долната част на екипировката – задължителни елементи, които трябва да присъстват на долнището са тъй наречените клапани за сняг, както и вентилационни отверстия по шевовете. Аналогично, подобни елементи трябва да присъстват и на горнището – вентилационните отверстия се разполагат предимно под мишниците и на гърба. Под основната екипировка е препоръчително да се облече защитна жилетка, чието предназначение е да предпазва от контузии, особено в областта на шийните прешлени. Подобна технология е внедрена и в ръкавиците – специални пластини, вградени в областта на пръстите, минимизират вероятността от фрактура при падане. Сериозно внимание трябва да се отдели и при избора на подходящи скиорски очила – тип маска. Основните критерии, които трябва да вземете под внимание при избора са: прочност на стъклото, ултравиолетова защита, гъвкавост на рамката, податливост на стъклото към запотяване. И накрая – не забравяйте да вземете със себе си бинтове – еластични и статични, йод, болкоуспокоителни и надежден телефон. Тази, на пръв поглед, ненужна част от екипировката може да ви спаси живота! Какво е нужно за да се пречислите към тази екстремна група от хора, които с нетърпение чакат началото на зимния сезон, за да оставят зад гърба си всички битови проблеми и да полетят по планинските хребети върху своите дъски? Може би любов към адреналина.
Сноубордът се подбира в зависимост от теглото, ръста, размера на стъпалото и стила на каране. Колкото е по-голямо теглото на сноубордиста, толкова е по-дълга дъската. Самата дължина на сноуборда се равнява на разстоянието от стъпалото до носа в зависимост от теглото. Външните краища на обувките не трябва да стърчат повече от 1-2 сантиметра от дъската, както и не трябва да бъдат по-широки от размера на стопа. Разбира се, съществуват и специални дъски, предназначени за представителите на нежната половина на човечеството. Ако сте новобранец в този екстремен спорт, подходящият сноуборд за вас е универсалния – allmountain или известни още като freestilefreeride, които са удобни за употреба , както във високи, необятни планини, така и на специализирани градски пързалки. Транспортирането на всеки сноуборд е желателно да се извършва в специален калъф от плътна материя. Екипировка Купуването на нов сноуборд задължително трябва да се извършва в специализирани магазини, където продавач-консултантите ще ви предложат подходяща дъска, отговаряща на вашите габарити и способности. Облеклото трябва да бъде изградено от водонепропусклива тъкан с допълнително подсилени шевове. Особено внимание трябва да се обърне на долната част на екипировката – задължителни елементи, които трябва да присъстват на долнището са тъй наречените клапани за сняг, както и вентилационни отверстия по шевовете. Аналогично, подобни елементи трябва да присъстват и на горнището – вентилационните отверстия се разполагат предимно под мишниците и на гърба. Под основната екипировка е препоръчително да се облече защитна жилетка, чието предназначение е да предпазва от контузии, особено в областта на шийните прешлени. Подобна технология е внедрена и в ръкавиците – специални пластини, вградени в областта на пръстите, минимизират вероятността от фрактура при падане. Сериозно внимание трябва да се отдели и при избора на подходящи скиорски очила – тип маска. Основните критерии, които трябва да вземете под внимание при избора са: прочност на стъклото, ултравиолетова защита, гъвкавост на рамката, податливост на стъклото към запотяване. И накрая – не забравяйте да вземете със себе си бинтове – еластични и статични, йод, болкоуспокоителни и надежден телефон. Тази, на пръв поглед, ненужна част от екипировката може да ви спаси живота! Прочети още:
|