Неделя, 04 Май 2025

Взаимоотношението на човека с времето

Печат Е-мейл
19 Октомври 2010

 Защо времето ту се влачи безкрайно дълго, ту лети с неимоверна скорост? Защо някои хора стават рано сутрин много лесно, други не могат да се събудят до обяд, а трети с лекота се приспособяват към различните режими? Защо повечето от жените са готови да създадат семейство на 27 години, а мъжете едва на 35-40?

Отговор на всички тези въпроси дава хронопсихологията - най-младият раздел от психологията, изучаващ взаимоотношенията на човека с времето.

В тонус ли сте?

Тест за възприятие

Много или малко са 5 минути? На този въпрос не може да се отговори еднозначно. Всичко зависи от ситуацията, или по-точно от състоянието, в което се намира човекът. Понякога на човек му се струва, че изминаването на една спирка с метрото е цяла вечност, а друг път - един мимолетен миг. Разликата във възприемането на времето зависи от тонуса на психиката, обясняват хронопсихолозите.

Ако на вас ви се струва, че се движите твърде бавно, това означава, че вие имате ускорено възприятие за времето, следователно се намирате в добър тонус. Вашият мозък работи толкова бързо, че стандартните времеви отрязъци му се струват твърде дълги. Този период е удачен за началото на сложни проекти или за разрешаването на важни жизнени въпроси.

Ако на вас ви се струва, че се движите твърде бързо, вие се намирате в затормозено състояние. Мозъкът почти се е изключил под натиска на умората и лошото настроение. Отложете важните дела и преговори, заемете се с нещо елементарно: подредете си бумагите, систематизирайте електронната си поща... Избягвайте да взимате важни решения и в личния си живот, защото сега вие лошо контролирате ситуацията.

Според хронопсихологията съотношението на реалните възможности и субективното възприемане на работоспособността може да не съвпада.

Например вие сте емоционално изтощени, но намирайки се в твърде възбудено състояние, можете да чувствате прилив на енергия. Това усещане обаче е лъжовно: в този момент мозъкът е претоварен и не е способен да реши дори тези задачи, които ви се струват елементарни.

Или обратното - вие чувствате умора, но колкото и да е странно, мозъкът ви работи ясно и прецизно. В подобен момент вие трябва да се концентрирате и решението ще дойде от само себе си.

"Сови" и "чучулиги" - заблуда или реалност?

Всеки е чувал за елементарната класификация на биоритмите: "сова" и "чучулига". Но много малко хора знаят, че към тези категории могат да се отнесат само 20% от хората. Останалите 80% могат относително свободно да преминават от режим на "сова" към режим на "чучулига" и обратно. Например много лекари от бърза помощ след няколко месеца нощни дежурства стават "сови", но преминавайки към работа на дневна смяна, се превръщат в "чучулиги". И само 20% от хората не могат да се пречупят (такива са техните биоритми, а тяхното нарушение води до хроничен стрес и здравословни проблеми).

Според хронопсихолозите особено важна роля в адаптирането на човека към един или друг режим на сън (бодърстване) играе мотивацията.

Опитайте се да проследите винаги ли сутрин ставате трудно? Или само тогава, когато трябва да ходите на работа? Но затова пък в почивните дни или по време на отпуска вие с лекота можете да се надигнете от леглото. Ако това се отнася до вас, вие не сте "сова". Просто имате проблем с мотивацията си за работа. А биоритмите нямат никаква вина за това.

Кога сте в пика на своята зрялост?

На каква възраст нашите усилия в личен и социален план ще дадат максимален резултат? С други думи, кога има най-голяма вероятност да постигнем желаното? Отговор на този въпрос дава акмеологията, едно от направленията в хронопсихологията.

Още преди възникването на хронопсихологията е било известно, че в човека могат да не съвпадат по време различните типове на развитие. Интелектуалното, емоционалното, социалното и личностното развитие могат да протичат с различна скорост. С това се обяснява и фактът, че много от гениите не успяват да се приспособят към бита и не умеят да общуват с хората. Тяхното интелектуално развитие изпреварва средните за тяхната възраст показатели, но социалното им развитие е затормозено.

По аналогична причина едни момичета се омъжват на 17 години и създават здраво семейство, а техните приятелки на 35 години не могат да уредят личния си живот. За първите е характерно бързото емоционално и социално развитие, а за вторите - забавеното. Именно затова въпроси от рода на "Кога е най-добре да се ражда дете?" или "Кога е най-добре да се омъжиш?" трябва да се решават в индивидуален план, без да се обръща внимание на това, което правят другите.

Новите изследвания в тази област доказаха и някои общи закономерности. За занимания с наука мъжете достигат пика на своята зрялост едва след... 60 години. За бизнес най-плодотворната възраст е 45-50 години (изключение са само манекените и киноартистите, които могат да се похвалят и на 20-25 годни с много успешна кариера).

Хронопсихолозите дават препоръки и за създаването на семейство. Оказва се, че на щастливи и здрави семейства се радват само тези, които са встъпили в брак след 30-годишна възраст. За жените оптималната възраст за създаване на семейство е 27-35 години, а за мъжете - 38-45. Именно на тази възраст нивото на социалната, емоционална и сексуална зрялост достига своя пик, а нивото на биологическата зрялост все още не е започнало да спада.

Най-голямата полза от хронопсихологията се състои в това, че няма универсални рецепти как да "научим" времето. Чувствителността към протичането на времето и биоритмите са индивидуални за всеки един човек. Но ако успеем да "уловим вълната" и да пресметнем своите цикли на активност и вътрешен ритъм, ние ще можем много ефективно да построим както личния си, така и професионалния си живот.

Прочита: 1842

Коментари (0)

Напиши коментар

по-малък | по-голям
security image
Моля въведете показаните символи

busy
 

Най-четено ∙ интересни лайфстайл новини

Случайна снимка

Реклама Долу

Стани Приятел

Вие сте с Интернет Екплорър 6 (IE6).

Вашият браузър трябва да бъде актуализиран до версия 8, за да може да ползвате цялата функционалност на сайта.

Защо да актуализирам браузъра до 8? Майкрософт създаде Интернет Експлорър от начало, с по-добра сигурност, нови възможности и изцяло нов интерфейс. Голяма част от тези промени са направени благодарение на милиони потребители, които са тествали предварителната версия на новия браузър. Най-съществената причина за актуализация е подобрената сигурност. Интернет днес не е това, което беше преди пет години. В момента има опасности, които просто не съществуваха пред 2001-ва година, когато е създадена шестата версия на браузера. Интернет екплорер 8 прави сърфирането в мрежата фундаментално по-безопасно чрез предлаганата защита срещу вируси, шпионски програми и други онлайн рискове.

Свалете безплатно като посетите страницата на Интернет Екплорър 8.