Истинската, страстна любов действа болкоуспокояващо, откриха американски учени, цитирани от в. "Дейли мейл". Наоми Айзенбъргър от Калифорнийския университет изследвала 17 жени, които реагирали по-безчувствено на убождания, когато съзерцавали снимки на човека, когото силно обичат. И обратно - чувството им на дискомфорт растяло, когато разглеждали фотоси на непознати, на паяци и на други неприятни гледки.
Откритието на Айзенбъргър ще позволи да се разкрият механизмите, при които действат емоциите в различните дялове на мозъка и как те да бъдат използвани, за да бъдат преодолени неприятните възприятия.
"Опитите показаха, че когато ви предстои да изпитате някаква болезнена манипулация, по-добре е това да става в присъствието на обичан човек, или най-малкото на негова снимка", каза Наоми Айзенбъргър.
Нейният екип подложил на убождания 17 жени със стабилни партньори в живота, като същевременно били подложени на ядрено-магнитни скенери. По време на експеримента им били показвани разнообразни снимки - от тези на любимия човек до тези на неутрални предмети или на неприятни животни.
Жените трябвало да дадат оценка на изпитаната болка по двадесетобална скала. Те регистрирали значително по-ниски стойности при вида на любимия. Изследователите установили засилена активност в областта на вентромедиалния префронтален кортекс, който се свързва обикновено с чувството за сигурност. Колкото по-дълга била връзката на изследваните с партньора, толкова по-устойчиви били на болката тестваните дами. Именно този дял на мозъка инхибира болкоуспокояващите съставки, заключават учените.
|