Неделя, 04 Май 2025

Работохолизъм – болест или необходимост?

Печат Е-мейл
07 Април 2010

 Работохолизъм е качество, с което човек се ражда. Но до работохолизъм може да се стигне и по принуда, най-често от финансова гледна точка. При всички положения обаче работохолизмът е нещо твърде нездравословно, което трябва да избягвате.

Ако често оставате след края на работното си време в офиса, работите у дома, в кафето или през уикендите, ако не можете да живеете без служебния си телефон, ако рядко си взимате отпуска под претекст, че фирмата ще фалира без вашия труд, ако забравяте, че работата не е всичко на този свят и често пренебрегвате семейството си заради нея, значи определено имате проблем с работохолизма. Само че има два типа  работохолици - такива, които по рождение не могат да бездействат и да живеят без работата си, и такива, които са работохолици по принуда, защото се нуждаят от повече финансови постъпления или пък се стремят да избягат от живота си и домашните си задължения.

За работохолиците по рождение работата е всичко, тя е тяхно хоби и спасение от скучното ежедневие. Тези работохолици могат и говорят единствено за работа, тъй като смятат, че светът се върти около работата. А на работното си място често се разпореждат като истински шефове, дори и да не са такива. Обичат да държат всичко под контрол и често предпочитат да вършат всичко сами. Работохолиците са често недоверчиви и доста критични, що се отнася до работа. Типично за работохолика също е отричането, че е работохолик и пълният отказ да си вземе отпуска, дори да е свръхпреуморен, и в същото време да поема повече задължения, отколкото силите и времето му позволяват да свърши.

Причини за работохолизма

Конкуренцията сред колегите често кара служителите да се надпреварват за одобрението на шефа си. Един от начините да се докажат пред него е като работят извънредно. Това обаче често се превръща в навик, а вие - в работохолик.

Работохолизмът е провокиран и от стремежа към повече финансови постъпления. Надеждата на някои работохолици е, че ще им бъдат изплатени извънредните работни часове или пък дори, че ще им бъде увеличена заплатата.

За доста хора (най-често асоциални или такива, които нямат семейства) работохолизмът е начин да избягат от скуката, самотата и да запълнят времето си с нещо, което ги ангажира изцяло и отвлича вниманието им.

В работохолици се превръщат и хора, които имат семейни проблеми и се стремят да избягат от поредния семеен скандал.

Негативите на работохолизма

Цената на успеха е висока. За някои хора успехът идва само с усърдна работа и така те се превръщат в работохолици, но не осъзнават от какво се лишават и кого нараняват, тръгвайки по пътя на работохолизма.

Една от съществените негативни страни на работохолизма е, че пропилявате здравето си, работейки до късно през нощта и през уикендите, без да си давате необходимата за организма почивка. Това обикновено води до една константна умора, която ви пречи да изпълнявате коректно професионалните си задължения. Никой шеф не би предпочел служител, който работи 24 часа 7 дена в седмицата, но в същото време е безкрайно изморен и изтощен дотолкова, че да не е полезен нито на себе си, нито на фирмата си.

Втората не по-маловажна отрицателна черта на работохилиците е, че загърбват семейството и семейните си задължения заради работата. И едно от най-честите оправдания на работохолиците е, че работят толкова много в името на семейството си, за да може децата им да имат храна, дрехи и покрив над главите си. Да, обаче тези работохолици не осъзнават, че най-важното нещо за децата им е родителското внимание и обич. Според проучване на американски учени около 30% от браковете, в които единият от съпрузите е работохолик, се разпадат именно заради работохолизма.

Работохоликът на пръв поглед изглежда идеалният служител, но реално погледнато, той може да не се се справя толкова успешно със задълженията си. Има хора, които за кратко време и с малко усилия постигат много повече, отколкото един работохолик. Често работохолиците остават неразбрани от колегите си и се превръщат в аутсайдери поради невъзможността си да работят в екип.

Работохолизмът е нещо, към което хората се стремят от необходимост за повече финансови постъпления. За други обаче работохолизмът е болестно състояние и вид наркотик, от който не могат да се откажат лесно или въобще не искат. Работохолизмът е начин на живот, който обаче съсипва първо здравето ви, и второ - социалните ви контакти и семейните ви отношения.

Прочита: 2886

Коментари (0)

Напиши коментар

по-малък | по-голям
security image
Моля въведете показаните символи

busy
 

Най-четено ∙ интересни лайфстайл новини

Случайна снимка

Реклама Долу

Стани Приятел

Вие сте с Интернет Екплорър 6 (IE6).

Вашият браузър трябва да бъде актуализиран до версия 8, за да може да ползвате цялата функционалност на сайта.

Защо да актуализирам браузъра до 8? Майкрософт създаде Интернет Експлорър от начало, с по-добра сигурност, нови възможности и изцяло нов интерфейс. Голяма част от тези промени са направени благодарение на милиони потребители, които са тествали предварителната версия на новия браузър. Най-съществената причина за актуализация е подобрената сигурност. Интернет днес не е това, което беше преди пет години. В момента има опасности, които просто не съществуваха пред 2001-ва година, когато е създадена шестата версия на браузера. Интернет екплорер 8 прави сърфирането в мрежата фундаментално по-безопасно чрез предлаганата защита срещу вируси, шпионски програми и други онлайн рискове.

Свалете безплатно като посетите страницата на Интернет Екплорър 8.