Неделя, 04 Май 2025

Странните реакции на човешкото тяло

Печат Е-мейл
02 Декември 2009
Кой ли не се е питал защо понякога се смеем през сълзи, защо лукът винаги ни разплаква, защо понякога имаме чувството, че много иглички едновременно се забиват в крака ни... За тези и други подобни странни прояви на нашето тяло има обяснения, които дължим на химията и физиката. Но не може да се каже, че подобни чудатости са лишени от логика...
Защо се смеем до сълзи?
Специалистите все още нямат точно обяснение, но все пак е ясно, че смехът и плачът са сходни психологически реакции. И двете възникват при висока емоционална възбуда, имат продължителен ефект и не се включват и изключват изведнъж. Асоциираме плача с тъгата, но всъщност той е много по-комплексен отговор на човешкото тяло. Сълзите се предизвикват от разнообразни емоции - болка, тъга, а в някои случаи – от много смях. Просто това е начинът, по който хората са еволюирали.
Както се оказва, това е хубаво, защото и смехът, и плачът могат да облекчат стресиращо преживяване, вероятно чрез неутрализиране на ефектите от кортизола и адреналина. Така че, ако някога се случи да се смеете до сълзи, считайте се за щастливци.
Защо лукът ни разплаква?
Когато режете лук, разкъсвате клетките му и така освобождавате ензими, които произвеждат газ, наречен пропанетиал сулфоксид. Щом той достигне до очите ви, се получава реакция със сълзите за произвеждането на лека сулфидна киселина. Това причинява болка. Тогава мозъкът сигнализира на слъзните жлези в очите да произвеждат повече течност, за да измият веществото. Колкото повече кълцате, толкова повече дразнещ газ произвеждате и сълзите се увеличават. Химическата реакция на самия лук е негов защитен механизъм, който е еволюирал с цел да отблъсква вредителите.
Можете да намалите паренето в очите и сълзите, като охладите лука във фризера, преди да го нарежете - ниските температури забавят освобождаването на сулфоксида. Най-висока е неговата концентрация в долната част на лука, затова я нарежете последна.
Защо ставите пукат?
Най-често срещаната става в човешкото тяло е диартродиалната - ставите на пръстите и рамената са примери за такива, в която две кости се свързват в капсула. В нея има смазка, наречена синовиална течност, която съдържа разтворени газове. Когато разтегнете ставата, всъщност я сгъстявате, както и течността в нея, като по този начин насилвате тези богати на нитроген газове да се освободят от синовиалния разтвор. Освобождаването на “въздух” през ставната капсула е това, което чувате като пукане. Щом газът се освободи, ставата става малко по-гъвкава, позволявайки ви да се разтегнете малко повече в поза от йогата, например.
Но вероятно сте забелязали, че не можете веднага да изпукате отново същата става. Това е така, защото газовете, освободени от пукането, трябва първо да се абсорбират обратно от течността. Този процес отнема 15 до 30 минути. Ако по навик пукате ставите на пръстите си, за да освободите напрежението, опитайте се да се концентрирате върху дишането си за 30 секунди. Пукането на пръстите няма да доведе до артрит, но ще понижи силата на стискане.
Какво причинява настръхването?
Настръхването (научно наречено пилоерекция) се случва, когато ви е студено или се страхувате. В основата на всяко косъмче по тялото се съкращава мъничък мускул. Тази реакция е била много полезна в зората на еволюцията, когато хората все още са имали естествено “кожено палто”. Настръхването е топлело тялото, като е запазвало изолиращ слой въздух между космите. Самото настръхване е изглеждало заплашително за хищниците или враговете (представете си котка, срещнала куче). Еволюцията е освободила човека от козината му и сега настръхването няма това значение, но ако се чувствате неудобно от такава реакция, обличайте се топло и избирайте спокойна обкръжаваща среда.
Какво кара клепача да трепва?
Това досадно, често срещано състояние е известно в медицината като миокимия на клепача. Не се знае много за нея, но тя най-често възниква в долния, а не в горния клепач, макар че вероятно е причинено от неуспешно активиране на нерв. Умората, стресът, кофеинът повишават вероятността да се появи такова треперене. Други причинители са преумората на очите, лошото хранене, прекомерната употреба на алкохол, алергиите.
За щастие, треперенето на клепача почти винаги е леко и отшумява от само себе си. За да спрете такива пристъпи, намалете употребата на кафе и алкохол и дайте на очите и тялото си достатъчно почивка през нощта.
Защо все ни е студено?
Температурата ни се регулира в мозъка от хипоталамуса, който сигнализира на тялото да отдава топлина (при горещи атмосферни условия) и да я съхранява (т.е. да потрепва, създавайки топлина от мускулите, когато е студено). Желязото играе важна роля в този процес, затова на хората с анемия (най-често причинена от недостиг на желязо) почти винаги им е студено. Слабото кръвообръщение - поради високо кръвно налягане или лекарства, освен другите причини – може да остави крайниците лишени от топлина.
Недостатъчната активност на щитовидната жлеза също може да забави метаболизма ни до степен, при която тялото произвежда недостатъчна топлина. Скорошно изследване предполага, че може да има дори генетично предразположение по отношение на търпимостта към студа. Ако сте от типа хора, които имат нужда от пуловер и вълнени чорапи през лятото, яжте богати на желязо храни като крехки червени меса и тъмнозелени листни зеленчуци, които могат да противодействат на анемията. Избягвайте никотина - той стеснява кръвоносните съдове и води до по-слабо кръвообращение.
Прочита: 1865

Коментари (0)

Напиши коментар

по-малък | по-голям
security image
Моля въведете показаните символи

busy
 

Най-четено ∙ лайфстайл

Случайна снимка

Реклама Долу

Стани Приятел

Вие сте с Интернет Екплорър 6 (IE6).

Вашият браузър трябва да бъде актуализиран до версия 8, за да може да ползвате цялата функционалност на сайта.

Защо да актуализирам браузъра до 8? Майкрософт създаде Интернет Експлорър от начало, с по-добра сигурност, нови възможности и изцяло нов интерфейс. Голяма част от тези промени са направени благодарение на милиони потребители, които са тествали предварителната версия на новия браузър. Най-съществената причина за актуализация е подобрената сигурност. Интернет днес не е това, което беше преди пет години. В момента има опасности, които просто не съществуваха пред 2001-ва година, когато е създадена шестата версия на браузера. Интернет екплорер 8 прави сърфирането в мрежата фундаментално по-безопасно чрез предлаганата защита срещу вируси, шпионски програми и други онлайн рискове.

Свалете безплатно като посетите страницата на Интернет Екплорър 8.