Неделя, 04 Май 2025

След обвинения за сексуален тормоз директорът на Hewlett-Packard си тръгна с $30 000 000 обезщетение

Печат Е-мейл
18 Август 2010

 Бившият главен изпълнителен директор на Hewlett-Packard Марк Хърд напусна поста си на 6 август след PR кошмар, включващ фалшифицирани данни за разходи и обвинения в сексуален тормоз. Той обаче не си тръгва с празни ръце. Хърд напуска с обезщетение в размер на над 30 млн. долара.

Мултимилионните обезщетения при напускането на CEO не са нещо необичайно дори когато директорите напускат компаниите при не толкова приятни обстоятелства. От Equilar са изчислили в щатски долари стойността на някои от най-големите "златни парашути".

От CNBC пък са изчислили промяната в цената на акциите на компаниите, докато съответните CEO-та са заемали постовете си.

Уилям Магуайър

Обезщетение: 1.2 млрд. долара

Компания: UnitedHealth Group

Години като CEO: 1991- 2006

Промяна в цената на акциите по негово време: +5378%

След като напуска поста си, Магуайър е принуден да се откаже от повече от 400 млн. долара под формата на опции за закупуването на акции и други привилегии, за да постигне извънсъдебни споразумения по делата, заведени срещу компанията от щатската Комисия по ценни книжа и борси (SEC). Като част от споразумението със SEC той се съгласява да не заема ръководен пост в публична компания в период от 10 години.

Лий Реймънд

Обезщетение: 392.5 млн. долара

Компания: ExxonMobil

Години като CEO: 1999 - 2005

Промяна в цената на акциите по негово време: +63%

Реймънд заема длъжността главен изпълнителен директор на Exxon Corporation от 1993 г. до сливането на компанията с Mobil Oil през 1999 г. Реймънд се присъединява към Exxon през 1963 г. и постепенно се изкачва до най-високото стъпало. Той се оттегля през 2005 г., а постът е наследен от настоящия CEO Рекс Тилърсън.

Робърт Нардели

Обезщетение: 212 млн. долара

Компания: Home Depot

Години като CEO: 2000 - 2007

Промяна в цената на акциите по негово време: -4%

Нардели напуска поста си, след като в продължение на година е подложен на жестоки критики за заплащането си и за корпоративното управление на компанията.

Хенри Маккинъл

Обезщетение: 195.8 млн. долара

Компания: Pfizer

Години като CEO: 2001 - 2006

Промяна в цената на акциите по негово време: -36%

В месеците преди неговата оставка бордът на директорите на Pfizer става все по-обезпокоен от начина на управление на Маккинъл и със затрудненията на компанията да изкарва нови лекарства на пазара, според NY Times.

Стенли О'Нийл

Обезщетение: 161.5 млн. долара

Компания: Merrill Lynch

Години като CEO: 2002 - 2007

Промяна в цената на акциите по негово време: +51%

О'Нийл е обвиняван за това, че насочва компанията към високорисковите ипотечни заеми, които водят до 8 млрд. долара загуби през лятото на 2007 г. О'Нийл е заменен от Джон Тейн.

Майкъл Овиц

Обезщетение: 81.6 млн. долара

Компания: Walt Disney

Години като CEO: 1995 - 1997

Промяна в цената на акциите по негово време: +23%

Овиц е президент на Disney само 14 месеца преди да напусне компанията и да получи огромното си обезщетение. Акционерите съдят Disney за това, но Disney печели делото и Овиц получава пълното си обезщетение.

Чарлз Принс

Обезщетение: 41.9 млн. долара

Company: Citigroup

Години като CEO: 2003 - 2007

Промяна в цената на акциите по негово време: -6%

Принс напуска поста, след като загубите на банката, свързани със инвестиции в дългови облигации и ценни книжа, обезпечени с ипотеки, водят до мултимилиардни отписвания на активи и загуби през третото тримесечие на 2007 г.

Марк Хърд

Обезщетение: 33.1 млн. долара

Компания: Hewlett-Packard

Години като CEO: 2005 - 2010

Промяна в цената на акциите по негово време: +123%

Хърд напуска поста, след като от HP обявяват, че е фалшифицирал данните за разходите на компанията, за да прикрие връзка с жена контрактор, която го обвинява в сексуален тормоз.

Рик Уагонър

Обезщетение: 10.8 млн. долара

Компания: General Motors

Години като CEO: 2000 - 2009

Промяна в цената на акциите по негово време: -47%

Уагонър беше помолен да напусне поста CEO от администрацията на президента Барак Обама през март като част от усилията на правителството за спасяване на компанията. Няколко месеца по-късно компанията подаде заявление за фалит - ход, на който Уагонър беше голям противник в последните месеци на поста си.

Ричард Сайрън

Обезщетение: 3.8 млн. долара

Компания: Freddie Mac

Години като CEO: 2003-2008

Промяна в цената на акциите по негово време: -98%

Сайрън е начело на ипотечния гигант Freddie Mac по време на най-драматичното спукване на имотен балон в историята на САЩ. Близки до компанията твърдят, че бившият CEO е отхвърлял вътрешни предупреждения, които са могли да предпазят Freddie Mac от част от проблемите й.

Прочита: 2649

Коментари (0)

Напиши коментар

по-малък | по-голям
security image
Моля въведете показаните символи

busy
 

Най-четено ∙ интересно от света

Случайна снимка

Реклама Долу

Стани Приятел

Вие сте с Интернет Екплорър 6 (IE6).

Вашият браузър трябва да бъде актуализиран до версия 8, за да може да ползвате цялата функционалност на сайта.

Защо да актуализирам браузъра до 8? Майкрософт създаде Интернет Експлорър от начало, с по-добра сигурност, нови възможности и изцяло нов интерфейс. Голяма част от тези промени са направени благодарение на милиони потребители, които са тествали предварителната версия на новия браузър. Най-съществената причина за актуализация е подобрената сигурност. Интернет днес не е това, което беше преди пет години. В момента има опасности, които просто не съществуваха пред 2001-ва година, когато е създадена шестата версия на браузера. Интернет екплорер 8 прави сърфирането в мрежата фундаментално по-безопасно чрез предлаганата защита срещу вируси, шпионски програми и други онлайн рискове.

Свалете безплатно като посетите страницата на Интернет Екплорър 8.