На 95-годишна възраст се самоуби един от майсторите на италианското комедийно кино - режисьорът Марио Моничели.
Моничели скочил снощи от балкона на петия етаж на римската болница "Сан Джовани", където бил приет с диагноза рак на простатата, предаде ДПА, като се позова на АНСА.
Моничели бе признат за баща на "комедията по италиански". Сред най-известните му филми са "Полицаи и крадци" с комика Тото в главната роля, "Армията Бранкалеоне" с Виторио Гасман и Джан Мария Волонте, "Приятели мои", в които открива френския актьор Филип Ноаре.
Негови са филмите "Един американец в Рим" с Алберто Сорди, "Кучешки живот" с Джина Лолобриджида и Марчело Мастрояни.
Моничели се пробва и в жанра на политическия памфлет с "Този дребен, дребен буржоа". През последните години от живота си той работеше като театрален и телевизионен режисьор.
"Смъртта не ме плаши. Тя ме безпокои. Безпокои ме например, че някой може да бъде някъде утре, а мен няма да ме има. Дразни ме, че няма да бъда вече жив, а ще съм мъртъв", каза той в интервю за "Венити феър" през 2007 г.
Бащата на Марио Моничели - Томазо, който е бил известен театрален критик и журналист, също приключва живота си със самоубийство през 1946 г.
|