По данни на психолозите, при повечето хора на възраст около четирийсет години настъпва "кризата на средната възраст". Те искат да променят кардинално начина си на живот и да започнат всичко от нулата. Затова мисълта за търсене на нова работа след 40 години често започва да измъчва много хора. Стереотипът, че търсенето на работа от зрелия човек е безперспективно, се разрушава от анализа на пазара на труда. Както преди, има сегменти, в които възрастовите ограничения продължават да остават доста строги.
Например началните и средните позиции в продажбите, управленческите длъжности в търговските отдели. В много сфери най-вече се ценят знанието и опитът.
Например всички, осигуряващи видове дейност с висока степен на определеност като счетоводство, подбор на кадри, стопанска и производствена дейност. Освен това професиите, изискващи голяма практика. Да речем, лекари, изследователи. Много изследвания потвърждават, че на съвременния ръководител не са му нужни служители под 35 години. Затова специалистът в зряла възраст има по-голяма популярност от младите неопитни служители. Трябва да кажем, че съставянето на резюме на професионалист над 30 години изисква особен подход.
Разказът за собствените ви заслуги трябва да бъде кратък и информативен. Понякога е достатъчно да напишете името си, да посочите степента на образованието си, името на предприятието, заеманата длъжност и трудовия стаж. Трябва да се подготвите за събеседването с потенциалния си работодател, като съберете максимум информация за фирмата. Тук влиза изучаването на проспектите и рекламните брошури на организацията, четенето на обзорите в медиите, непосредственото общуване с персонала на компанията.
Най-добре е да оставите страховете и вълненията си зад вратата на потенциалния си началник. Кандидатът трябва да покаже, че е уверен в себе си и предлаганото свободно място не е последният му шанс да направи кариера.
|