Трудно е да се повярва, че един остров на север в Атлантическия океан има толкова много естествени феномени - ледници, вулкани, гейзери, бездънни пещери. Исландия все още пази недокоснати природни чудеса, които привличат туристи от цял свят.
На площ от около 103 хиляди квадратни километра в Исландия живеят едва 300 души - около трима на квадратен километър! При това повечето живеят откъм южния му край и така останалата част от острова е почти необитаема. Само на 30 минути път с кола от столицата Рейкявик има места, недокоснати от човешка ръка, и уникални геологични феномени.
Може някому да се стори странно, но Исландия привлича много туристи от цял свят, въпреки, че е известна предимно с ледници и вулкани.
Откакто глобалното затопляне не слиза от новинарските емисии, все повече хора искат да видят истинска тундра и ледници, преди да изчезнат.
Световната икономическа криза удари много сериозно исландската икономика. Местната банкова система буквално се срина, а курсът на исландската крона драматично падна. Това се оказа допълнителен стимул за туризма, защото всички продукти и услуги на острова значително поевтиняха. Доскоро Исландия беше възприемана като сравнително скъпа дестинация, но през последната година се оказа напълно достъпна и за средния клас туристи, търсещи разнообразие на приемливи цени.
Една от уникалните атракции е възможността посетителите да изследват вулканичните пещери, които често продължават и под студените води на океана. Широките полета от изстинала лава са съвсем близо до столицата и предлагат наистина неповторимо изживяване.
Туристите попадат в свят, напълно различен от познатия им, и откриват необичаните форми, изваяни от мощта на изригващите вулкани. Забавно им е да изследват криволичещите през лавата тунели и да научават как точно се е образувал островът.
Още по-вълнуващо е гмуркането в ледените, но кристалночисти, води край брега. Разбира се, за това е нужен специален костюм, но преживяването си струва. Разломът Силфра са намира с националния парк Тингвелир и предлага на гмуркачите възможност да изследват световноизвестните му дълбини, популярни с фантастичните нюанси на синьото.
Температурата на водата е около 2-3 градуса, но съвременното леководолазно оборудване и помощта на професионалните водачи правят това приключение възможно и много интересно.
За търсачите на глетчери най-желана дестинация е ледникът Солхеймайокул - на около 2-3 часа път от столицата. Върху него туристите могат да се пързалят, а има и вертикални ледени стени за любителите на катеренето. Гледката на наслоената замръзнала вода от предисторически времена спира дъха и мнозина се изкушават да предприемат самостоятелни разходки из ледника. Това обаче е много опасно и напълно забранено. Обиколките стават само под надзора на местните водачи, които познават коварната красота на леда, всяка негова цепнатина и скрит капан.
Ако разполагат с повече време, туристите могат да посетят Ватнайокул - най-големия глетчер на острова, и в същото време най-голямото ледено поле в Европа въобще.
За това те трябва да пътуват около 5 часа от Рейкявик до малките градчета Скафтафел и Йокуларсон. Там ще намерят всичко, което им е нужно - от лодки за разходка в неподвижните води между айсбергите до велосипеди с шипове по гумите за незабравимо каране по дългия леден език на глетчера.
В Исландия всяка дейност, включително туризмът, зависи от времето. Затова пък през всеки сезон има какво да се прави. През лятото рафтингът по ледниковите реки е много популярно забавление. През зимата денят продължава само няколко часа, а цели месеци слънцето едва се показва над хоризонта.
Тогава островът предлага незабравимото представление на Северното сияние, което всяка вечер осветява небето с чуден светлинен танц.
Освен ледници, буйни реки и вулкани, Исландия разполага и с уникални SPA центрове, горещи минерални извори, гейзери и изумруденозелени полета през пролетта. И определено е изживяване, което се помни цял живот.
|