Списание “Ел” наруши последното табу в модата и постави на корицата си пълни манекенки, съобщи в. “Обзървър”. Специалното издание на списанието е посветено на модата за пълните. На корицата е манекенката Тара Лин, която има “прелестни тлъстинки на корема”.
Само преди месец италианското сп. “Вог” пусна раздел в интернет изданието си “Вог с извивки”, посветено на мода и козметика за по-едри жени. През януари темата за пълните фигури пое и американското списание “V”.
Миналият септември въпросът отново беше актуален, когато дизайнерът Марк Фаст реши да използва по-едри манекенки на ревю в Лондон и това предизвика оставки в екипа му.
Според някои с решението на сп. “Ел” да постави под въпрос националния стереотип за слабите и елегантни парижанки пада и последният бастион на естетиката за свръхслабите жени, която е покорила света на модата. Мнозина обаче се съмняват, че французите ще приемат идеята за по-едро тяло. Според тях този брой на “Ел” е само изключение, а не тенденция.
Макар и показателите им да са много по-добри, отколкото на американките и британките, французойките също наедряват. По статистически данни 42 процента от тях са с наднормено тегло или затлъстяване. При мъжете вече 51 процента са официално пълни или затлъстели.
Размерите в модата са болен въпрос в развитите държави. Този месец избухна скандал в Австралия, когато дизайнерката Розмари Мейсик каза, че няма да прави дрехи над 48 номер, защото по-големите “поощряват нездравословен начин на живот”. Тя беше критикувана също, че има дрехи с твърде малки номера, които също не са признак за здравословен живот.
Германското списание “Бригите” тази година обяви, че вече няма да работи с професионални модели, защото те са кльощави и снимките трябва да бъдат ретуширани, за да изглеждат по-закръглени.
Карл Лагерфелд пък нападна веригата “H&M”, защото пусна моделите му във всички размери, а не само в малките, които са за слаби жени. Той заяви също, че никой не иска да гледа на ревютата пълни манекенки. Лагерфелд каза пред сп. “Фокус”, че модата е за “мечти и илюзии”, а не за действителността.
Хората, които не одобряват кльощавите манекенки, изтъкват, че явлението е свързано с хранителни разстройства и натиск върху младите жени.
|