Неделя, 04 Май 2025

Децата страдат, когато им казвате довиждане

Печат Е-мейл
09 Май 2010

 Естествено е за малкото ви дете да се чувства тревожно, когато му казвате довиждане. Тревожността от раздялата е нормален етап от развитието, макар че може и да е труден период. С разбиране, търпение и стратегии за справяне, тревожността може да бъде облекчена и ще избледнее с порастването на детето.

При някои деца страховете, свързани с раздялата, изглежда сякаш се засилват само с течение на времето или изплуват от тъгата. Ако тревожността е достатъчно постоянна и прекалена, за да пречи на ходенето на училище и други дейности, е възможно детето ви да има разстройство с тревожност от раздяла.

Тревожността от раздялата: какво е нормално и какво - не

В ранното детство плачът, внезапното раздразнение и вкопчването са здравословни реакции при раздяла. Тревожността от раздялата може да започне преди детето да е станало на годинка и да продължи до 4-годишна възраст, но нивото на интензивност и продължителността на тревожността варират много при отделните деца. Малко притеснение при оставянето на мама и татко и нормално, дори и детето да е по-голямо. Можете да облекчите тревожността като останете спокойни и последователни и като поставяте граници нежно, но категорично.

Някои деца преживяват нестихваща тревожност от раздялата, дори и при най-големи усилия от страна на родителите. Тези деца преживяват продължително или повтарящо се интензивна тревожност от раздялата по време на основното училище или дори след това. Ако тревожността е прекомерна и се намесва в нормалните дейности като ходене на училище и създаване на приятелства, и ако продължава с месеци, вместо с дни, това може да е знак за голям проблем: разстройство с тревожност от раздяла.

Разстройството с тревожност от раздяла не е нормален етап от развитието на детето, а е сериозен емоционален проблем, характеризиращ се със силен дистрес, когато детето е отдалечено от човека, когото възприема като най-близък. За разлика от извънредната тревожност, която децата изпитват по време на раздяла от родителя, разстройството с тревожност от раздяла предизвиква страхове, които ограничават способността на детето да участва в нормални ежедневни активности.

Успокояване на нормалната тревожност от раздялата

За децата с нормална тревожност от раздялата има стъпки, които можете да предприемате, за да улесните процеса:

- Упражнявайте раздяла. Оставяйте детето си на друг грижещ се първоначално за кратки периоди.

- Планирайте разделите след сън или хранене на детето. Малките деца са по-податливи към тревожност от раздялата, когато са уморени или гладни.

- Създайте си ритуал за сбогуване. Ритуалите са успокоителни и могат да бъдат нещо толкова лесно като специален начин на помахване за довиждане през прозореца или целувка.

- Поддържайте позната обстановка, когато е възможно, и правете новата обстановка позната. Карайте бабата или детегледачката да идва в дома ви не само когато ще излизате. Когато детето е извън вкъщи, му позволявайте да си носи любим познат обект - играчка например.

- Нека да има един постоянен основен грижещ се. Ако се наложи да наемете някого да се грижи за детето, се опитайте да бъде за постоянно, а не да го сменяте често.

- Тръгвайте без да вдигате много шум. Кажете на детето, че трябва да излезете и че после ще се върнете и тръгвайте - без да разтакавате.

- Гледайте възможно най-малко плашещи неща по телевизията. Детето ви ще е по-малко боязливо, ако това, което гледате по телевизията, не е страшно.

- Опитайте се да не отстъпвате. Уверете детето си, че всичко ще е наред - поставянето на граници ще помогне за приспособяването към раздялата.

Симптомите на разстройството с тревожност от раздяла

Нормалната тревожност от раздялата и разстройството с тревожност от раздяла имат много сходни симптоми, затова може да е объркващо да се опитате да разберете сами дали детето ви просто има нужда от време и разбиране - или има по-сериозен проблем.

Основните различия между нормалната тревожност при раздяла и разстройството са интензитета на страховете на детето ви и дали тези страхове му пречат да върши нормалните си дейности. Децата с разстройство с тревожност от раздяла могат да се развълнуват само от мисълта, че може да се наложи да са далеч от мама и татко и може да се оплакват, че им е лошо, за да избегнат ходенето на училище или излизането с приятели.

Често срещани причини за разстройство с тревожност от раздяла

Разстройството с тревожност от раздяла възниква, защото детето се чувства несигурно по някакъв начин. Обмислете всичко, което може да е извадило извън баланс света на детето ви или да го е накарало да се почувства застрашено, или да е разстроило нормалния режим на детето. Ако можете да посочите основната причина - или причини - то ще се приближите с една стъпка към това да помогнете на детето да се справи в своята борба.

Това са често срещаните причини за възникване на разстройство с тревожност от раздяла:

- Промяна в обкръжаващата среда. При децата, които са предразположени към тревожност при раздяла, е възможно промяната в обкръжението - нова къща или училище например - да предизвикат разстройство с тревожност от раздяла.

- Стрес. Стресиращите ситуации като смяната на училищата или загубата на любим човек (или дори домашен любимец) също могат да отключат разстройството.

- Свръхпокровителствен родител. В някои случаи разстройството с тревожност от раздяла може да е израз на тревожността на самия родител - децата и родителите могат да подхранват взаимно тревожността си.

Препоръки за справяне с тревожността при раздяла

Тези съвети могат да ви помогнат да създадете стабилно и подкрепящо обкръжение за своето дете.

- Изучете разстройството с тревожност при раздяла. Ако научите как детето преживява това разстройство, можете по-лесно да разбирате и споделяте затрудненията му.

- Вслушвайте се в чувствата на детето си и ги уважавайте. За едно дете, което може вече да се чувства изолирано заради разстройството си, това да го слушате вероятно ще окаже силен ефект ефект в помощта, която му оказвате.

- Разговаряйте за проблема. По-здравословно е за децата да говорят за своите чувства - няма полза от това да ги прикриват. Изразете разбирането си, но също така напомнете на детето по нежен начин, че е оцеляло при предишния момент на раздяла.

- Предвиждайте трудността при раздяла. Бъдете подготвени за моментите, които могат да предизвикат тревожност у детето, като ходенето на училище или срещането с приятели за игра. Ако детето се отделя от единия родител по-лесно, отколкото от другия, оставете този родител да се справя с разделите.

Препоръки за това как да накарате детето да се чувства защитено и сигурно

- Създайте постоянна схема на деня. Важно е детето да разбере и да свикне с вашия график - кога сте заедно и кога ви няма. Ако семейния график подлежи на някаква промяна, обяснете това на детето предварително.

- Поставете граници. Нека детето ви да знае, че въпреки че разбирате чувствата му, има правила в дома, които трябва да се спазват.

- Предложете избор. Ако се даде избор на детето или някакъв елемент на контрол в дейността или общуването с възрастен, то може да се почувства по-защитено и комфортно.

Препоръки за насърчаването и изграждане на независимост от раздялата

- Останете спокойни по време на разделянето. Ако детето ви види, че можете да останете спокойни, е по-вероятно и то да е спокойно.

- Подкрепяйте участието на детето в различни активности. Насърчавайте детето си да участва в здравословни социални и физически дейности.

- Помогнете на детето, което е отсъствало от училище, да се върне възможно най-бързо. Дори и първоначално да се наложи да се скъси времето за училище, симптомите при детето често намаляват, когато то открие, че може да преживее раздялата.

- Хвалете усилията на детето си. Използвайте и най-малките постижения - похвала в училище или лягане вечерта без кавга - като причина да дадете на детето си позитивно подкрепление.

Прочита: 2218

Коментари (0)

Напиши коментар

по-малък | по-голям
security image
Моля въведете показаните символи

busy
 

Най-четено ∙ интересни лайфстайл новини

Случайна снимка

Реклама Долу

Стани Приятел

Вие сте с Интернет Екплорър 6 (IE6).

Вашият браузър трябва да бъде актуализиран до версия 8, за да може да ползвате цялата функционалност на сайта.

Защо да актуализирам браузъра до 8? Майкрософт създаде Интернет Експлорър от начало, с по-добра сигурност, нови възможности и изцяло нов интерфейс. Голяма част от тези промени са направени благодарение на милиони потребители, които са тествали предварителната версия на новия браузър. Най-съществената причина за актуализация е подобрената сигурност. Интернет днес не е това, което беше преди пет години. В момента има опасности, които просто не съществуваха пред 2001-ва година, когато е създадена шестата версия на браузера. Интернет екплорер 8 прави сърфирането в мрежата фундаментално по-безопасно чрез предлаганата защита срещу вируси, шпионски програми и други онлайн рискове.

Свалете безплатно като посетите страницата на Интернет Екплорър 8.