Неделя, 04 Май 2025

Знаем ли всъщност какво означава правилно хранене?

Печат Е-мейл
12 Ноември 2009
Правилното хранене се определя преди всичко от наличието на достатъчно и правилна информация. Отговорете с Вярно/Невярно на следните няколко твърдения и ще научите повече за някои правилни и погрешни схващания за някои храни, както и за техния ефект върху храненето. 1. Всички мазнини са вредни. Затова, ако човек спазва диета с ниско съдържание на мазнини, най-лесно и сигурно ще отслабне.
2. Единственото добро във фибрите е, че гарантират редовното посещение в тоалетната.
3. Свежите зеленчуци са по-полезни от замразените.
4. Доматеният сок е по-добро средство против рак, отколкото суровите домати.
5. Ползата от гроздето е в съдържащия се в него грапетин, който спомага за запазване на доброто зрение.
6. Гъбите са много полезна храна, която е далеч повече от средство да не напълнеем.
7. Бананите са пълни с хранителни вещества, които няма да "развалят" диетата ни.
8. Яйцата "убиват" заради високото съдържание на холестерол в тях.
9. Смокините са много повече от обикновен пълнеж за бонбони.
Вижте отговорите и коментарите към тях и се опитайте да не забравяте: Знанието вече е наполовина спечелено сражение с калориите.
Отговори:
1. Невярно: Мазнините са необходими на тялото, за да произвежда енергия. Това важи особено при подрастващия организъм, при функцията на хормоните, усвояването на витамините и транспортирането на всички хранителни вещества.
Същевременно не трябва да се забравя, че в единица мазнини се съдържат два пъти повече калории, отколкото в същото количество протеини или въглехидрати. Затова и в много от диетите едно от изискванията е да се поемат по-малко мазнини. Не трябва да се забравя и че толкова популярните напоследък омега-3 киселини са всъщност ненаситени МАСТНИ киселини.
2. Невярно: На практика фибрите несъмнено подобряват перисталтиката на червата, но ползите от тях далеч не се изчерпват с това. Смята се за доказано, че те намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания и рак. Богатата на фибри диета обикновено предполага значителен прием на плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни. Фибрите създават усещане за ситост, без да въвеждат в организма много калории.
3. Невярно: Всъщност замразените зеленчуци могат да са по-полезни от свежите. Всичко зависи от добрата технология при замразяването им - по принцип колкото по-бързо е то, толкова повече хранителни качества се запазват. А и свежите зеленчуци, които се продават, невинаги са толкова свежи - най-често минават дни, докато те достигнат пазара, а после - и докато ги употребим.
В крайна сметка диетолозите препоръчват на първо място всеки ден да се изяждат поне 5 порции (в повечето случаи - 5 броя) плодове или зеленчуци - независимо дали свежи или замразени.
4. Вярно: Когато доматите се подлагат на термична обработка, ползата от съдържащия се в тях ликопен нараства, защото след това тялото го абсорбира по-лесно. Проучвания показват, че ликопенът се използва от организма за защита от ракови и сърдечно-съдови заболявания.
5. Невярно: Гроздето е пълно с полезни хранителни вещества и антиоксиданти, но грапетинът не е едно от тях. Изследване, публикувано в Journal of Nutrition, показва, че гроздето предотвратява натрупването на трудноусвояем холестерол чрез съдържащите се в него полифеноли. Особено един от тях - ресвератролът, показва особено висока ефективност в борбата с натрупване на шлака по стените на кръвоносните съдове заради висок "лош" (LDL) холестерол. Танинът (друг полифенол) пък показва способност дасе бори с вирусите и туморите.
6. Вярно: Гъбите са храна, която често се подценява, но в тях се съдържат малко калории, а много хранителни вещества. Те са най-богати измежду всички храни на селен, който според едно изследване намалява риска от рак на простатата с до 60%. Гъбите са и отличен източник на витамини от групата В - рибофлавин (В2), ниацин (В3) и пантотенова киселина (В5).
Малко хора знаят, че в гъбите се съдържа и много калий, който участва в правилната работа на клетките, регулира кръвното налягане и поддържа баланса между вода и мазнини в мускулите.
7. Вярно: Бананите са прекрасен източник на витамин С, калий и диетични фибри. Калият (освен посоченото по-горе) е необходим за производството на протеини и изграждането на мускулната тъкан, тъй като стимулира нервните импулси в тях. Именно заради калия (и заради липсата на натрий) бананите се препоръчват като храна, която намалява риска от високо кръвно. В тях има и големи количества витамин В6 (пиридоксин), който участва в производството на антитела в имунната система, спомага производството на протеини, червени кръвни телца и функционирането на централната нервна система. Бананите не съдържат никакви мазнини и холестерол.
8. Невярно: Яйцата наистина съдържат много холестерол, но той не е непременно "лош". Всъщност, при здравите хора съвсем малко количество от него навлиза директно от храната в кръвта. Повечето холестерол, който циркулира в кръвоносната система, е произведен от черния дроб като отговор на организма към натрупващите се наситени и транс мазнини. Яйцата съдържат и много полезни вещества - протеини, полезни за здравето ненаситени мазнини, ключови витамини и минерали като желязо и рибофлавин, но в тях има много малко наситени и транс мазнини. Холинът, който се намира в значителни количества в яйцата, се свързва със съхраняването и функционирането на паметта, а лутеинът и зеаксантинът са от полза за зрението.
9. Вярно: Смокините наистина често се използват за пълнеж към различни захарни изделия - бонбони, бисквити, кексове. Диетолозите обаче ги препоръчват, защото в тях има много омега-3 и омега-6 ненаситени мастни киселини, както и фитостероли, които намаляват натрупването на холестерол. Смокините са полезни и за костната система, защото съдържат много калций и фосфор.
Прочита: 2614

Коментари (0)

Напиши коментар

по-малък | по-голям
security image
Моля въведете показаните символи

busy
 

Най-четено ∙ лайфстайл

Случайна снимка

Реклама Долу

Стани Приятел

Вие сте с Интернет Екплорър 6 (IE6).

Вашият браузър трябва да бъде актуализиран до версия 8, за да може да ползвате цялата функционалност на сайта.

Защо да актуализирам браузъра до 8? Майкрософт създаде Интернет Експлорър от начало, с по-добра сигурност, нови възможности и изцяло нов интерфейс. Голяма част от тези промени са направени благодарение на милиони потребители, които са тествали предварителната версия на новия браузър. Най-съществената причина за актуализация е подобрената сигурност. Интернет днес не е това, което беше преди пет години. В момента има опасности, които просто не съществуваха пред 2001-ва година, когато е създадена шестата версия на браузера. Интернет екплорер 8 прави сърфирането в мрежата фундаментално по-безопасно чрез предлаганата защита срещу вируси, шпионски програми и други онлайн рискове.

Свалете безплатно като посетите страницата на Интернет Екплорър 8.