Гибралтар - страшилище за морските вълци
|
|
|
22 Февруари 2012 |
Сутрешната средиземноморска мъгла придава на високия скалист бряг призрачен вид. Огромната отвесна скала, с форма на каменен диск, забит в морето, изглежда страховито. Може би това е било причина векове наред проливът, който съединява Средиземно море с Атлантика, да се счита от финикийските, гръцките и римските мореплаватели за непреодолим.
По онова време мястото се наричало Калпе. По-късно високите варовикови стени от двете страни на Гибралтар - едната на европейския бряг, а другата Джебел муса на отсрещния марокански, били кръстени Херкулесовите стълбове. Те са част от Андалуските планини и са разделени от пролив, широк 15 и дълъг около 35 морски мили. През него със скорост 4 км/ч. към Средиземно море преминава водно течение. Първият, който със сигурност е успял да преодолее това страшилище за морските вълци, бил картагенецът Ханон през VI в. пр.Хр. Той превел своите 60 военни кораба, на които предстояло да колонизират западните африкански брегове.
Гибралтар е на испанска територия, но принадлежи на Великобритания. Това е последната колония, останала на европейска територия. Официално тук би трябвало да се говори английски, но човек по-често чува край себе си испанска реч. Още от времето на финикийците на тази страна се гледало като на военен обект и крепост, които контролират достъпа в Средиземно море от Атлантическия океан. Вероятно поради тази причина и днес в държавния герб има крепост и ключ.
|