Митове за пърхота

Печат
31 Август 2010

 Пърхотът се причинява от сух скалп

Грешно. Пърхотът е причинен от гъбичка, наричана Маласезия. Някои хора, в зависимост от предразположеността, реагират на гъбичката със завишено производство на пърхот. Пърхотът засяга едновременно сухите и мазните скалпове.

Тъй като гъбичката се храни от липидите на себума, образуван върху скалпа, ако скалпът е мазен, то тя реално се изхранва от него. Кожната бариера на скалпа, засегнат от пърхот, е увредена, което я прави по-податлива към раздразнение, причинено от гъбичката. Външните условия, като отоплението и сухия въздух през зимата, могат да изсушат кожата, да отслабят естествената кожна бариера, като така стимулират развиването на пърхота. В действителност пърхотът е много по-често срещан през зимата, отколкото през другите сезони, защото въздухът навън е по-сух. По това време на годината скалпът често сърби, като хората го чешат несъзнателно. Разчесването не само утежнява състоянието на пърхота, но също така уврежда и корените на косъма, което може да доведе до разцепването му и дори до загуба на коса.

Пърхотът може да бъде причинен от стрес

Грешно, но... пърхотът се причинява от гъбичката Маласезия, а някои хора, в зависимост от предразположеността им, реагират на наличието й с прекомерното производство на пърхот. Но тъй като прекомерното излющване може да доведе до зачервяване и раздразнение на скалпа, при имунна система, отслабена от стреса, може това състояние да засегне степента на проявление на пърхота. Въпреки това към този момент не съществува научно доказателство в подкрепа на тази теория.

Пърхотът може да е резултат от неправилна грижа за косата или химическо третиране

Грешно. Продуктите за коса и химичните третирания не могат да причинят пърхот. Те могат въпреки това да утежнят съществуващия проблем, защото агресивните шампоани, стилизиращите продукти, съдържащи алкохол, обезцветители, бои и химически съставки, отнемат от естественото омазняване на скалпа, като така отслабват кожната бариера и поради това стимулират пърхота.

Пърхотът може да се пренесе чрез четки, гребени и възглавници

Грешно. Пърхотът не е заразен. Но гъбичката, която го причинява, Маласезия, е толкова широко разпространена, че почти всеки има поне малка част от нея на скалпа си. Превръща се в проблем единствено при хора с предразположеност.

Всекидневното измиване на косата помага за справяне с пърхота

Частично вярно. Тъй като гъбичката, предизвикваща пърхота, се храни от липидите на себума на скалпа, тя помага за редовното му изчистване, чрез което се елиминира ненужното омазняване. Измиването също така премахва гъбичките и самия пърхот. Това няма да разреши проблема, но би го направил по-малко видим. Хората с мазни скалпове могат да успокоят проблема с пърхота, като измиват косата си ежедневно, за предпочитане с нежен шампоан. Това е също така добре и за косата, защото намалява прекомерното омазняване, мръсотия и мъртвите клетки от корените, като така стимулира правилния растеж на косъма. Въпреки това обикновените шампоани не могат напълно да елиминират гъбичката. Единствено специален противопърхотен шампоан, който съдържа антимикотици, които да се борят срещу гъбичката, може да проконтролира проблема в дългосрочен план.

Редовното подстригване намалява пърхота

Грешно. Пърхотът няма нищо общо с дължината на косъма, въпреки че може да бъде по-малко видим върху гъсти, дълги коси. Единствено изцяло плешивите хора са напълно защитени от пърхота.

Морската вода може да ни спаси от пърхота

Частично вярно. Ваканция на плажа може временно да намали появата на пърхота. Честото плуване в морето в комбинация с интензивна UV радиация редуцира омазняването, люспите и гъбичките от скалпа. Морската вода е позната с благотворното си действие за сухата кожа, като стимулира регенерацията на естествената кожна бариера. В същото време обаче морската вода и слънцето имат пагубен ефект върху косата - изсветляват я и я правят груба, суха и трудна за стилизиране. Следователно е най-добре да използвате противопърхотен шампоан, който се грижа за скалпа и за косата.

Пърхотът може да бъде третиран единствено с лекарства

Грешно. Всички симптоми, асоциирани с пърхота, като загрубяване, зачервяване, сърбеж и дискомфорт, могат ефективно да бъдат третирани със специални противопърхотни шампоани, продавани без рецепта. Въпреки това някои от проблемите със скалпа, като атопичен дерматит, псориазис и себореен дерматит, изискват специална медицинска намеса. За разлика от пърхота, тези състояния не са ограничени единствено до скалпа, а засягат и други части от тялото.

Измиването на косата с разтворен аспирин спомага за редуцирането на пърхота

Частично вярно. Аспирин е патентованото име на ацетилсалицилова киселина. Активната съставка в аспирина, производната салицилова киселина, се използва като активна съставка в някои медицински шампоани, разработени да третират сериозните кожни проблеми като себореен дерматит, атопичен дерматит и псориазис. Високите концентрации на салицилова киселина, както и гликогеновата и млечната киселина, също се използват в ексфолиращите продукти и в по-ниски дозировки, като специални продукти за суха кожа. Въпреки това салициловата киселина сама по себе си не елиминира пърхота в дългосрочен план. За да се постигне това, се необходими антимикотиците в противопърхотните шампоани.