От дима "втора употреба" тийнейджърите губят слуха си

Печат
26 Юли 2011

 Според изследването често пасивното пушене е достатъчно, за да увреди способността на младежите да разбират чуждата реч

Пасивното пушене, на което са подложени в средата си тийнейджърите, почти удвоява риска да увредят и дори напълно да загубят слуха си, алармира американско изследване. Резултатите от проучване сред 1500 американчета на възраст между 12 и 19 години са категорични - димът "втора употреба" директно уврежда ушите. Колкото по-голямо е излагането на задимена среда, толкова по-големи са впоследствие и пораженията.

Засега изследователите не са установили със сигурност как точно цигареният дим понижава слуха на тийнейджърите и чие влияние в това отношение е по-голямо - на катраните или на никотина, съдържащи се в тютюна. Те обаче са сигурни във връзката.

При 40% от 800 тийнейджъри в изследването, изложени на чуждия дим, учените установили отявлени слухови проблеми - в сравнение с 25% от 750, които не били подложени на цигарен дим.

Същевременно много малко - по-малко от 1/5 от засегнатите тийнейджъри, съзнавали, че имат проблем с чуването. Причината е, че леката загуба на слуха невинаги се усеща.

Тестове обаче разкрили, че подрастващите се "мъчат" да хванат високите и ниските тонове.

Според изследването често пасивното пушене е достатъчно, за да увреди способността на младежите да разбират чуждата реч. Димът увеличава опасността от инфекции на средното ухо. Той може да повлияе върху кръвоснабдяването на ухото, причинявайки сериозни промени.

В наши дни много тийнейджъри са принудени да вдишват дима от цигарите на активните пушачи около тях - съученици, приятели, родители. Много деца пък израстват от малки в семейства на пушачи.