Патологични лъжци ли са хората

Печат
15 Май 2012

 Има две неща, които със сигурност и винаги, без изключение, важат за човешките същества: първото е, че се придвижват преимуществено на два крака, а второто е, че всички до един са големи лъжци. До четиригодишна възраст 90% от хората се научават да лъжат, а след това нещата стават все по-зле и по-зле. Лъжата е социално явление, което се наблюдава само при хората, останалите представители на животинския свят не са развили тази способност.

До каква степен може недвусмислено да се каже обаче, че хората са патологични лъжци. Според едно проучване, проведено през 2002 г. в Масачузетския университет, 60% от хората не могат да проведат 10-минутен разговор, без да излъжат поне веднъж. Най-готиното е, че не само са излъгали, ами огромната част от тях го направили три или повече пъти в този кратък разговор. Сигурно сме, че всеки от вас в момента седи, чете статията и искрено вярва, че е от другите 40%, но не може всички хора да се в тях, именно затова са 40, а не 100. Освен това така мислели за себе си и всички лъжци от изследването, а когато им пуснали разговора на запис, не били силно изненадани от нещата, които говорили.

Лъжем всички, а родителите опират най-големия пешкир. Според изследванията 86% от хората лъжат редовно майка си и баща си, следват приятелите със 75%, братята и сестрите ни пък отнасят 73%, а 69% от нас лъжат брачния си партньор. Вярно е и това, че в повечето случаи лъжем за незначителни неща, най-вече в стремежа ни да се представим в по-добра светлина пред другите, за да ни харесват повече. В британско проучване например 30% от запитаните излъгали, че са гледали "Кръстникът".

От психологическа гледна точка това е логично - филмът на Копола е истинска класика, предполага се, че повечето хора са го гледали и ако някой не е, ще се злепостави, щом го признае. Оттук следва, че всички твърдят, че са гледали филма, и преди да се усетите 3-ма на всеки 10 души лъжат, за да могат да поддържат разговор по темата, въоръжени само със знанието, че става дума за американски гангстери, участва Марлон Брандо и нещата са свързани с Ал Капоне, без да са сигурни за последното (вие как мислите?). Понякога обаче лъжем и за неща, които имат значение.

Изчислено е, че 40% от хората лъжат в документите, с които кандидатстват за работа. Това наистина е нещо, за което трябва да се притесняват предимно работодателите, но ако тръгнете да си търсите мадама по интернет, знайте, че шансът да ви изпързалят все за нещо там е 90% процента. Естествено, дамите лъжат най-често за възрастта и теглото си (най-често с около 10 кг), но ако сърфирате във филипински или тайландски мрежи, дамата може да лъже дори и за това, че е дама, ако се сещате за какво говорим. Мъжете пък лъжем, че сме по-високи, по-богати, по-образовани и че имаме по-големи... и не на последно място, че сме спали с повече жени. Преди да си кажете, че повече на никого няма да се доверявате, помислете малко над това - според едно проучване на университета в Торонто хората, които казват най-често истината, разкриват най-добре лъжците.