Сънят е една от вечните загадки

Печат
26 Ноември 2010

 Какви заключения все пак са направени по посока на това какво е сънят и каква е неговата задача?

Слепите хора виждат сънищата си

Доказано е, че хората с придобита слепота виждат сънищата си точно както всеки един от онези, които имат нормално зрение. И цветни, и черно-бели сънищата са еднакви и в същото време различни за всеки един от нас.

Тези, които обаче са се родили слепи, не познават това щастие.

Сънят пази от нервни сривове

С най-голяма точност сънищата отразяват нашите желания. Те са онзи подсъзнателен инстинкт, който освобождава напрежението от нереализираните цели, предпазвайки ни от хабенето на излишни нерви и разпиляването на емоции. Затова може да се каже, че докато сънуваме, си осигуряваме хармонията за духа и тялото, гонейки надалеч негативите от ежедневието.

В съня виждаме само познати лица

Колкото и да не ни се вярва и колкото и да противоречи на убеждението, че сънищата ни са пророчески, факт е, че докато сънуваме, виждаме само познати лица. Мозъкът ни не е в състояние да възпроизведе нещо, което не е "видял" преди това. Може да е скоро, може и преди десетки години, но ние сме срещали човека, чието лице сънуваме, а не наслагваме неговия образ въз основа на предположения и прозрения.

Сънят отнася децата в чуден свят

За някои хора сънищата са черно-бели.

Доказано е, че около 12% от всички хора на планетата сънуват черно-бели сънища. Отговор на върпоса каква е причинат за това учените все още не могат да дадат.

Докато сънува, човек е парализиран

В действителност, докато сънуваме, тялото ни е парализирано. Мозъкът прави опит да освободи центровете на движение, за да ни предпази от това да не би да реагираме на нещо, видяно в съня.