Колкото по-малко и по-лошо спиш, толкова повече пълнееш. Причината за това е, че липсата на сън влияe на два хормона, свързани с апетита. Нашият съвет е: уверете се, че получавате достатъчно качествен сън.
Лишението от сън не е забавно, но сега дори изглежда, че те кара да пълнееш. Това е заключение публикувано от специaлисти от университетите Станфорд и Уисконсин в Обществената библиотека на науките ( декември 2004).
Емануел Мигнот и негови колеги изучавали начина на сън на повече от 1000 доброволци, които били последвани през 1989 от така нареченото Уисконсин Кохорт проучване на съня. Веднъж на всеки 4 години тези дороволци прекарвали една нощ в лаборатория, където няколко кръвни мостри са вземани и ЕЕG бива регистрирано през нощта. Освен това тези подлежащи на проучване хора попълвали формуляр с въпроси за техните навици на сън и си водели редовен дневник.
Прекъснатият сън или този, който е прекалено къс, влияе на хормоналните нива на два хормона, отговорни за апетита: грелин и лептин. Дали спите достатъчно е чисто личен въпрос. Някои хора ефективно се нуждаят от по-малко сън. Хормоните всъщност са противоположни един на друг. Грелинът, произведен в стомаха, стимулира апетита. А хормонът лептин, произвеждан от мастните клетки, намалява апетита след добро хранене. Хормонът на растежа соматотропин, произвеждан главно по време на дълбоката фаза на сън, от друга страна е важен за производството на хранителните вещества: метаболизма.
Недостатъчният сън на нощ изглежда сериозно разстройва прецизния баланс на двата хормона. Изследователите сравнили хормоналните нива на подлежащите на тест хора, които спели 8 часа, с тези на известни личности с кратък сън, които се събуждали след 5-часов сън.
Хората с кратък сън имали много по-висока концентрация на апетит стимулиращия грелин в кръвта си до 15% повече дори. Освен това изследователите забелязали много по-малко апетит намалящ лептин (15% по-малко). Хората с кратък сън се събуждали по-гладни, но с апетит, който е трудно да се уталожи.
Това било твърде видимо на графиките. Изследователите определили индекс на телесна маса, или ИТМ за всеки от тестваните, графика за пълнота. Хората с кратък сън показали средно 3,6% повече от тези с дълъг сън. За човек с височина 1,74 м, тежащ 70 кг, това значи увеличение на теглото с 2 кг.
По-ранно проучване вече показа, че има връзка между продължителността на сън и хормоните на апетит грелин и лептин, но това включвало само проучванията с малки графики и строго контролирани лабораторни условия. Изследователите подчертали, че взаимовръзката била забелязана благодарение на Уисконсин Кохорт проучване на съня за пръв път от голяма, дългосрочна график проверка.
Мигнот вижда известна полза в сън терапията за пълни хора. Той изглежда мисли, че съветът за сън може вероятно да предотврати и лекува пълнота.
Дълбок сън и балансирано тегло
Освен това проучване показа, че хормонът на растеж соматотропин, произвеждан по време на дълбоката фаза на сън (фаза 3 и особено фаза 4), регулира метаболизма и разгражда телесните мазнини. Разбира се, не само продължителността на сън, но и качеството на сън ни вталяват.
Други проучвания, отишли по-далеч, дори показват, че липсата на дълбок сън при подрастващите има траен ефект върху метаболизма и теглото им през целия им живот. Възрастните, които са спели лошо през младостта си, изглежда имат проблеми по-късно в живота си с преработването на хранителни вещества и мазнини и били видимо по-тежки.
|