Управление на стреса

Печат
19 Март 2010

 Сякаш вече го познаваме - намираме бързо симптомите и едновременно с това следим за всяка нова тенденция или новост в борбата с последиците му.

Когато определяме равнището на стреса или в случаите, когато искаме да разберем дали наблюдаваме позитивен или негативен е по своя характер той, при всички случаи имаме разнообразие от симптоми. Те се определят от индивидуалността на човека и, разбира се, от това кой стресов фактор как въздейства на нашия организъм...

Но как да се противодейства на негативния стрес? Ще представим една кратка и ефективна програма, която може да помогне, когато изграждаме стратегия за борба с негативния стрес.

И така, ето опорните точки:

1. Не се притеснявайте за дреболии

Първата крачка в изграждане на индивидуална програма за противодействие на отрицателното влияние на стреса е подходящо да изминем, като се обърнем към себе си и собствените си възприятия. Можем да отделим и направим списък с онези възприятия, които се оказват най-често причина за нервно напрежение.

Налага се да проявим търпение и упоритост, за да се научим да пропускаме най-дребните, незначителни проблеми, които в повечето моменти ни са се стрували обидни за самите нас. С настойчивост си повтаряйте: “Това изобщо не е важно!”. Ако успеете да подредите поне 10 такива момента и да помислите колко често те са ви натъжавали, обиждали, разстройвали - така вече ще знаете, че това са стресови фактори, влиянието на които можете да изключите и това зависи само от вас! Във ваш контрол е да си повтаряте “това изобщо не е важно и не ме интересува”. Некоректни шофьори край вас, нелюбезни минувачи или търговци, разхвърляна стая у дома - всички тези подробности отминават с бързината на светкавица на фона на целия ни живот, здравното ни състояние и целия наш душевен мир! Добре е, когато сме сигурни, че вече сме успели да изградим самоконтрол и с усмивка да отминаваме дреболиите.

Обратна страна на това отношение към собствените ни възприятия е да сме раздразнителни, тази реакция обаче много успешно се превръща в навик. Колкото по-често се дразним на дреболия, толкова повече ставаме раздразнителни и се превръщаме в жертви на отрицателния стрес.

2. Поддържайте добър физически статус

Постоянният стремеж за повишаване на енергийната ни ефективност означава да поддържаме оптимално равнище на физическа подготовка. Тя ни дава както физическа сила, така и възможности на много радост, вдъхновение и положителни изживявания. Не бива да пропускаме елегантния, но много важен детайл, че в битката със стреса най-важни за успеха ни са нашите собствени преживявания.

Нали освен това не искаме да изглеждаме като уморен човек, който може да се раздразни от всички и от всичко.

И неизменно мъдрата максима, че:

3. “Ти си това, което ядеш”

Здравословната храна и правилният режим на хранене ни позволява да се чувстваме и да изглеждаме превъзходно. Изключването на лошите храни и спазването на най-подходящия за собствения ни организъм и начин на живот стериотип в подготовката и консумирането на храните, наслаждаването на естетическите и вкусовите им качества - всички тези детайли ще ни предпазят от превръщането на храненето в заплаха за баланса и в стресов фактор. Отношението ни към храната, нейното приготвяне и начина на консумация ще ни помогне да запазим равновесието в това, което наричаме: “Чувствам се!”.

4. Лична положителна концепция

Личната индивидуалност, уникалният идентичен код, който притежава всеки от нас - това са основите на изграждане на индивидуална и много субективна личностна концепция за противодействие на стреса. Именно поради тази причина за всеки човек е необходимо техниката на противопоставяне да е индивидуална. Изключително внимателно изграждайте своята стратегия, защото приложението й е въпрос на личен начин на живот, навици, среда, емоционален код. Освен това самата форма на освобождаване като активност, периодика, техниките на изхвърляне на отрицателния стрес са строго индивидуални и зависими от вашия психологичен профил. Добре е да го познавате.

5. Моментното отпускане

Много ефективно е да се справяме със стреса, като планираме моментно отпускане. Този метод е приложим най-бързо и съдържа в себе си една от най-важните техники за противопоставяне на стреса. Тук е мястото да припомним активните форми за релаксация - гимнастика, спорт, разходки, динамични изживявания, кинезитерапия. Всички тези техники дават мигновен ефект. Преживяването е най-активната и най-добра форма да победим стреса. А по време на всички тези активности наблюдаваме точно този ефект - релаксация и повишаване на жизнената ни сила.