Депресията на майката е причина за по-различното структурно мозъчно развитие при бебето, се констатира от канадско изследване. Процесът показва по-силно развитие на амигдалата, структура в мозъка, която отговаря за емоциите.
Изводът на учените от университета в Монреал идва след провеждане на магнитно-резонансна томография на мозъка при десетгодишни деца, чиито майки са страдали продължително време от симптоми на депресия.
Предположенията на екипа за специфичната особеност са, че мозъкът при децата е чувствителен на грижите и вниманието, които те получават. Това не е единствено изследване, което дава сведения в тази насока. Подобни промени се констатират и от друг научен екип, изследвал осиновени деца, които първоначално са отглеждани в домове за медико-социални грижи.
От фактите, които се събират от научни екипи през последните десетилетия, се оформя убеждението, че амигдалата играе ключова роля за определяне на емоционалното значение на постъпващата информация и събитията и формирането на емоционална памет.
Все още не е наясно дали свръхразвитието на амигдалата се е получило в резултат на системна липса на родителско внимание, само се констатира по-големият й размер при деца с депресирани майки, уточнява д-р Соня Лапиен, член на канадския екип.
Резултатите от изследването са представени в статия на сп. Proceedings of the National Academy of Sciences през август, в която констатираният факт се използва като аргумент към твърдението, че околната среда има съществено влияние за развитието и капацитета на мозъка от най-ранна детска възраст и потвърждава необходимостта от адекватни грижи за предотвратяване на нежелани последици при изоставените деца.
Пренаталното възпитание и професионалната помощ за родителите при грижите за бебето, както и специализираните грижи в домовете за деца и помощни институции за подкрепа на бременни могат да имат само полза за правилното развитие на мозъчните структури и разширяване на интелектуалния потенциал на детето, изразява мнението си д-р Лапиен.
|