Психическата умора дебалансира организма

Печат
12 Април 2011

 Умората при хората най-общо е три вида: физическа, емоционална и психическа. Физическата умора всички лесно я разпознават, защото е свързана с голямо натоварване, изтощение на организма в резултат на определен труд.

Емоционалната умора е трупане на стрес, който надвишава поносимостта на нервната система. Надхвърля се тази граница, до която стресът играе определена положителна роля. След това се преминава в сферата на дистреса, който се проявява и с емоционална умора. При други случаи имаме някакъв траен, постоянен дразнител, който дадената личност не може да преодолее.

Това води до тежка фрустрация, а от нея до психическата умора има само една крачка. Тя се проявява, когато човек се опитва да се справи с даден проблем, но не успява. Тогава нервната система не издържа и се появява психическият дисбаланс. Следователно едно е да си емоционално претоварен, заангажиран, а друго е да си в психически дисбаланс, при който нервната система не може да компенсира.

Понякога на пациентите с психическа и емоционална умора се поставят погрешно диагнози като невроза или депресия, защото много от симптомите са сходни.

Как най-лесно може да се разпознае умората? Един от белезите е състоянието, в което човек се събужда и става от сън. Ако след нормална нощ един човек не се чувства бодър и готов да извършва нормалните си дейности, значи има умора. Особено ако това продължава няколко дни подред, без да има конкретна обяснима причина - например някакъв конкретен стресов елемент.