5 начина да преодолеем страха от общуване

Печат
22 Март 2011

 Чувствате ли се неудобно в големи компании и сред хора, които не познавате? Изпитвате ли неудобство, когато общувате с другия пол?

Всички ние понякога се чувстваме не на място, но има хора, за които тази стеснителност и неудобство са реална пречка за реализиране на почти всеки социален и дори интимен контакт.

Новите изследвания показват, че все повече от нас - както мъже, така и жени, се чувстват "не в свои води", когато трябва да общуват с някого. Психолозите отдават тази промяна най-вече на мрежата, чрез която хората общуват, без да излизат от вкъщи и без да виждат с кого всъщност общуват.

Ако търсите етикети (или диагнози), проблемът ви може да бъде дефиниран като "социална фобия". Това обаче няма да ви помогне да се справите с него.

Ако пък търсите решение на проблема си с излишната притеснителност в общуването, препоръките по-долу може да ви помогнат да я преодолеете.

1. Сменете фокуса!

Когато се чувства неудобно в общуването си, човек винаги смята, че околните го възприемат негативно. Това натоварва психиката и прави невъзможна преценката кога една критика наистина има основание.

За да промените това, трябва да измените начина, по който мислите за самите себе си. Фокусирайте се върху това, което харесвате и кои са вашите качества, които правят една компания/връзка позитивна.

Обръщайте повече внимание на качествата на хората около вас и ще видите, че има такива, които много приличат на вас самите, т.е. също притеснителни и резервирани. В крайна сметка не всеки може да бъде "душата на компанията".

2. Близостта

Всеки психолог ще потвърди, че има хора, на които е нужно повече време, за да "влязат" в една ситуация/компания. Почти всеки се притеснява, когато се запознава с някого, отива на прием, където има много хора или се явява на интервю за работа. Потърсете наоколо някой, когото познавате дори и бегло - това по-лесно "ще разчупи леда"

3. С малки стъпки

Опитвайте се малко по малко да свикнете да общувате с непознати, да започвате разговор - като начало поне с хора, които вече познавате. Общувайте (поне едно "добър ден") с хора, които всекидневието ви среща мимоходом - например с този, от когото си купувате вестник или с касиерката в магазина. Дори една-две реплики, разменени с непознат на опашката, са крачка в правилната посока.

4. Търсете причината за неуспеха в ситуацията!

Ако нещо не се получи както ви се иска, не обвинявайте веднага себе си. Потърсете причината в обстоятелствата - шума, блъсканицата, околните. Не всеки неуспех е лично ваш провал.

5. Планирайте!

Пробвайте да разиграете предварително как би протекъл един разговор. Помислете какво може да попитате. Изберете приятни теми за разговор, идете на срещата/интервюто за работа малко по-рано, за да свикнете с обстановката и да се почувствате по-удобно.