Любовта не влияе върху дълголетието

Печат
07 Април 2011

 За да живее дълго, от човек не се изисква да бъде щастлив, да не изпитва никога притеснение и стрес или да не работи усърдно. В действителност съвсем наскоро мащабно 20-годишно проучване обори седем широко разпространени заблуди относно дълголетието.

"Изненадващо е колко често всеобщите схващания на учени и медии са погрешни", заключва Хауърд Фрийдман от университета на Калифорния, обобщил данни са повече от 1500 деца, които били 10-годишни през 1920 г. и чийто живот бил следен цели 80 години.

В своето проучване той твърди, че към широкоразпространените заблуди за това как да живеем по-дълго могат да се причислят (в някои случаи поне отчасти):

- Бракът не удължава живота на жените, за разлика от този на мъжете.

- Разводът също не влияе на дълголетието на нежния пол. Разведените жени живеят почти толкова, колкото омъжените.

- Отсъствието на стрес и тежка работа няма да ви помогне да живеете по-дълго. Дори напротив - отдадеността на това, с което се занимавате, е рецепта за дълголетие.

- Ранното започване на училище може да намали продължителността на живота, показва проучването. По-добре е човек да започне училище по-късно и вместо това да прекарва времето си с приятели.

- Домашният любимец няма да удължи значително живота, въпреки че може да подобри качеството му.

- Ветераните от войните умират по-млади, въпреки че това няма нищо общо с травма от военните действие. Те просто са склонни да възприемат нездравословни навици - като прекомерна консумация на алкохол, тютюнопушене и др.

- Любовта и загрижеността също не влияят осезаемо върху продължителността на човешкия живот, въпреки че подобряват чувството на благополучие. Богатият социален живот е предпоставка за дълголетие, но човек трябва добре да подбира своите приятели.