Матракът – тайната на идеалното легло

Печат
04 Март 2010
Матракът е най-важният елемент във вашата спалня. Матракът е онази съставна единица на леглото, която определя качеството и продължителността на съня ви. Матракът е тайната на пълноценната почивка. Вероятно сте чували, че човек прекарва 1/3 от живота си в сън. И най-обичайното място за това е леглото. Ето защо комфортът и благосъстоянието на душата и тялото му зависят от матрака, върху който спи. Техническите  характеристики на матрака трябва да съвпадат с индивидуалните осбености на този, който ще го използва. Трябва да е удобен, достатъчно широк и достатъчно солиден. В случай, че делите леглото с още един човек, трябва да намерите компромисен вариант, който да е достатъчно удобен и за двама ви. Защото макар всеки матрак да се грижи за намаляване на напрежението в гърба, раменете, врата и ханша ви, материалът, от който е изработен, също оказва влияние върху цялостния ви комфорт.

Произход на матрака
Още преди милиони години пещерните хора са постилали слама и кожи на мястото, определено за спане. Смята се обаче, че думата „матрак” идва от арабски и означава „място, където нещо е хвърлено”. Древните араби имали навика да спят върху постелки, пълни със слама или пера и нахвърляни по пода. По-късно тази практика била пренесена в Европа и Азия. Днес повечето матраци се поставят върху друга платформа и са изработени от разнообразни изкуствени материали като латекс, пяна, гел и други. Особено популярни са и водните матраци, чийто прототип се предполага, че датира още от 3600 г. пр. Хр., когато древните перси използвали за легла кози кожи, пълни с вода.

Кога е време за нов матрак?
Истината е, че няма видими признаци за това дали матракът ви е вече за смяна – години наред той ще изглежда така, както в деня, когато сте го купили. Но, ако внезапно сънят ви се наруши, чувствате болки, когато се събудите или по някаква причина изпитвате некомфорт, тогава си задайте следните няколко въпроса:
* Матракът ви на повече от 7 години ли е?
* Изпитвате ли болка в гърба, врата, раменете или ханша, когато се събудите?
* Въртите ли се регулярно в леглото повече от 10 – 15 мин. преди да заспите?
* Често ли се събуждате с изтръпнали крайници?
* Усещате ли неравности, пропадане или някакви други признаци за амортизация на матрака?
* Напоследък усещали ли сте, че други легла (на гости, в хотел или дори в магазини) са по-удобни от вашето?
Ако сте отговорили поне на един въпрос положително, то е време да се замислите за преустройство на спалнята си. Защото има едно златно правило: За добър сън не ви трябва красиво легло, трябва ви удобен матрак.

Видове матраци
* Пружинен матрак – това е най-разпространеният тип матрак, измислен преди повече от 100 години. Съставен е от пружинно ядро, основа (в основата също има пружини) и облицовъчни пластове. Металните намотки са от калена стомана и са оградени от изолиращи слоеве и подплата. Издръжливостта и стабилността на матрака зависи от броя на тези намотки, защото те действат като основен механизъм, поддържащ човешкото тегло. Когато пружините са по-малко, матракът е твърд и напрежението в различните части на тяло отслабва по-бавно.
* Матрак с пяна – основният съставен елемент е полиуретанова, латексова или вискоеластична пяна (или комбинация от тях). Това е пяна с висока плътност с оформени в нея въздушни кухини, която се оформя по тялото на спящия. Матракът с пяна е доста по-твърд от пружинния матрак и почти не са податливи на движение, което означава, че човекът до вас може спокойно да се върти в леглото, без това да нарушава съня ви. Подходящи са за хора с алергии, тъй като не задържат прах, но за сметка на това запаряват, заради гъстотата на пяната, която не позволява на въздуха да циркулира свободно. Този тип матраци се наричат още Мемори матраци. Препоръчително е да се поставят върху подматрачна рамка, която не само го изолира от пода, но и запазва целостта му. 
* Въздушен матрак – вместо пружини, този тип матраци са съставени от плътно вакуумирани въздушни камери и облицовка. Това обяснява и лекотата им. Появяват се в началото на 90-те години и набират все по-голяма популярност, особено като допълнително легло, портативно легло или легло в стая за гости. Лесно се надуват, но не са подходящи за постоянен матрак.
* Воден матрак – от самото им название става ясно, че основната съставка на този тип матраци е водата, плътно капсулирана между изолиращия материал и облицовката. Много лесно се напасват към формата на човешкото тяло, но не винаги осигуряват комфорт на спане.
Освен по структура матраците се различават и по облицовка. Те могат да бъдат еднолицеви и двулицеви, като вторите обикновено са с два вида покритие за различните сезони.

Съвет 1:
Какъвто и матрак да изберете, уверете се, че се чувствате комфортно върху него, защото от това зависи качеството на съня ви през следващите няколко години. За целта преди да купите избрания от вас матрак, легнете върху него за няколко минути в обичайната си поза за сън. Опитайте елестичността му и се уверете, че всички показатели отговарят както на вашите изисквания, така и на вашия партньор.

Съвет 2:
С течение на времето матракът губи първоначалната си форма. За да удължите живота му, на всеки няколко  месеца го завъртайте (сменяйте не само лицето му, но и разположението на ъглите му).